Az Anthropic új MI-modellje hozhatja el a várt áttörést
A vállalat állítása szerint komplex, több lépésből álló problémákat is megold a modell, sőt önállóan dolgozik akár egy egész napon át.
A vállalat állítása szerint komplex, több lépésből álló problémákat is megold a modell, sőt önállóan dolgozik akár egy egész napon át.
Bár jogos az aggodalom az MI éghajlati hatása miatt, az MIT Technology Review elemzője szerint még nem veszett el minden remény.
A hét ábrája
Az MI-rendszerek energiaigénye 2030-ra a globális áramfogyasztás 3-4 százalékát is elérheti, miközben egy nagy nyelvi modell betanítása óriási karbonlábnyommal jár.
A mesterséges intelligenciára specializálódott adatközpontok jövőre akár 90 TWh energiát is fogyaszthatnak évente, ebből az MI-műveletek önmagukban a teljes energiaigény 40 százalékát tehetik ki. De az MI-vezérlés a szerverfarmokon akár 30 százalékos energiamegtakarítást is hozhat.
Rövidesen elindulnak az ország informatikát oktató egyetemi karain az első, kifejezetten MI, azaz mesterséges intelligencia témájú mesterképzései, összehangolt tanrenddel és követelményrendszerrel – jelentette be Charaf Hassan, a BME rektora egy szeptember 24-i konferencián. A Magyar Projektmenedzsment Szövetség, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) által szervezett rendezvény központi témája a közigazgatás és az MI kapcsolata volt. Az eseményen a Levente nevű szuperszámítógép várható képességeiről is szó esett.
Néha jogosan érezhetjük úgy, hogy a mesterséges intelligencia folyik már a csapból is. A változó világgal és trenddel lépést kell tartania a turizmusnak is, pedig az idegenforgalom lelke az élő munkaerő. A szolgáltatások, az utazások virtuálisan aligha valósulhatnak meg. Akkor mi lesz a turizmussal? Hogyan változtatja meg vagy befolyásolja az ágazatot az MI? – erről kérdeztük Rasztovits Dávidot, a Digitális Turizmus Zrt., valamint a Digital Tourism Agency alapítóját és vezérigazgatóját.
Küszöbön a mesterséges intelligencia forradalma, de az lassan jön el, még akkor is, ha jelenleg több nagyvállalat mintegy 400 milliárd dollárt költött ilyen fejlesztésekre. Ugyan az alkalmazottak 75 százaléka használja a mesterséges intelligenciát a gépén, ez az üzleti folyamatokra számos aggály miatt nem jellemző.
Az Egyesült Arab Emírségek a mesterséges intelligenciában is az élre tör, ezért alapítottak egy G42 nevű céget, amely infrastruktúrát épít helyi MI-vállalatok számára, együttműködve a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI-jal és a Cerebras chipfejlesztővel. Az olajfüggőség csökkentése mellett középhatalmi ambíciókat is dédelgetnek. Washington már akcióba is lendült: megtiltaná nekik a Huaweijel való együttműködést.
A vállalkozások versenyképességének megőrzésében fontos szerepe van a digitalizációnak és a mesterséges intelligenciának – mondta Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár az Információs Társadalom Parlamentje rendezvényen.
Közel 1 millió dolláros, mintegy 360 millió forintos tőkebevonással zárta le friss befektetési körét a műholdakkal a zöldátálláshoz szükséges ásványok után kutató Beholder nevű ukrán–észt gyökerű innovatív startup projekt, a befektetők közt magyar érdekeltségű cég is van.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Microsoft képviselőivel folytatott megbeszélést, amelyen szóba került a magyar uniós elnökség, a mesterséges intelligencia (MI) állami szférában való felhasználásának lehetőségei és egyéb gazdasági kitörési pontok.
Az Amazon Just Walk Out boltokban a kamerák által látottakat nem a mesterséges intelligencia dolgozza fel, hanem több száz indiai.
Kedden zajlott le a JVSZ idei első, Economy Forum nevű interaktív szakmai műhelye. Az eseményen a mesterséges intelligencia (MI) működését mutatták be a HR-folyamatokon keresztül, amelyet Szabó Csaba, a JVSZ Fenntartható Munkaerőpiac Szakmai Fórumának elnöke, a Develor vezérigazgatója moderált.
A technológiai fölényért való küzdelemben az Egyesült Államok egyre inkább lemarad Kína mögött. Ráadásul Peking olyan területeken jár élen, amelyek projektjei a katonai képességek megerősítésére is alkalmasak. Ahhoz, hogy Washington újra a saját javára fordítsa a versenyt, sürgős és átfogó lépéseket kellene tennie a K+F-támogatás, az innováció és a hadiipar területén.
A tudományos kutatás mesterséges intelligenciával történő segítése már két évszázada foglalkoztatja az emberiséget. Eddig főként úgy gondoltuk, hogy a számítógépek csak azt adják vissza, amire utasítjuk őket. Vagy ez a nézet ma már meghaladottnak tekinthető?
A Mesterséges Intelligencia Rendelet (AI Act) közel három évig tartó uniós vitája és előkészítése február elején zárult le. Az egyeztetések során Magyarország következetesen azt az álláspontot képviselte, miszerint az európai vállalkozásokat és fejlesztéseket támogató szabályozásra van szükség, amely nem növeli feleslegesen a bürokráciát, továbbá kellő mozgásteret biztosít a tagállamok számára.
Dán és amerikai tudósok egy csoportja december végén mutatta be a kutatását, amely a mesterséges intelligencia segítségével, meglehetősen nagy pontossággal képes megjósolni az emberek halálát. A külföldi sajtó villámgyorsan felkapta a „halál- vagy végzetkalkulátornak” nevezett találmányt, ám sokan, köztük az adatvédők sem lelkendeznek a hír hallatán.
A JVSZ – Üzleti Szövetség 2024-es évnyitó, első Economy Brunch szakmai programján a mindennapjainkat egyre inkább átszövő mesterséges intelligenciáról (MI) és a digitalizációval kapcsolatos megoldásokról, lehetőségekről, kihívásokról esett szó. Olyan kérdésekre kaptunk választ, mint például hogyan használja az adóhatóság vagy egy hazai cég napjainkban az MI-t, vagy hogy milyen jogi vagy kiberbiztonsági kockázatot jelentenek az üzleti döntéshozók számára a friss trendek.
Bár cseppet sem volt nyugodtnak nevezhető a 2023-as év, nagyon úgy tűnik, hogy a világpolitika 2024-ben sem lesz az. Sőt inkább erős rázkódásra, mintsem szelíd imbolygásra készülhetünk. Világpolitikát átformáló választások, nemzetközi rendet újratervező konferenciák, olimpia,és még számtalan esemény fog gondoskodni róla, hogy egy percig se unatkozzunk.
A TrendFM-en hallható Fintech Világa legutóbbi adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója a 2023-as évet értékelték, valamint az idén várható nagy trendeket elemezték ki.
A mesterséges intelligencia (MI) és a szuperszámítógépek segítségével egy olyan új anyagot fedeztek fel, amely csökkentheti a világ lítiumigényét.
Január 15. és 19. között minden szem a Világgazdasági Fórum (WEF) éves találkozójára szegeződik. A világ legbefolyásosabb elméi gyűlnek össze, hogy közösen nézzenek szembe olyan sürgető globális kihívásokkal, mint a béke biztosítása, a klímaváltozás kezelése és a technológiai forradalom kontrollja egy jobb jövő érdekében. Lássuk, mi várható az idei WEF-től!
Az MIT és a Kaliforniai Egyetem tudósai szerint a nagy mesterségesintelligencia-modellek ma már elég okosak ahhoz, hogy emberi segítség nélkül új, kisebb MI-eszközöket hozzanak létre.
A népesség rohamos növekedésével, a bevethető termőföldek fokozatos csökkenésével és az urbanizáció felgyorsulásával a kínai mezőgazdaság egyre komolyabb kihívásokkal néz szembe. Az ázsiai ország döntéshozói ezért igyekeznek nagy hangsúlyt fektetni az ottani mezőgazdasági ágazat jövőjére, és belátták, hogy ez a mezőgazdasági modernizációban, vagyis a technológia fejlesztésében rejlik.
Amikor a mesterséges intelligencia találkozik az ősi nyelvekkel, lenyűgöző eredmények születnek. Brit tudósok nemrég mesterséges intelligenciát (MI-t) alkalmaztak mezopotámiai ékírásos táblák megfejtésére. Nem mindenben jó a gép, de sokat segít.
Számos új és újabb fősodorbeli trendet kap fel a világ „digitális közvéleménye”, újabban ilyen a mesterséges intelligencia. Mit gondol erről a szakértő? Hogyan kapcsolódik mindez az új ipari forradalomhoz? Gulyás Szabolcsot, a prodhost Zrt. alapítóját kérdezte a Makronóm.
A mesterséges intelligencia (MI) és a robotika gyors terjedése olyan hatalmas változásokat fog előidézni, amelyekre még nem vagyunk teljesen felkészülve – állapították meg a szakemberek a NeurotechEU október 9-én tartott csúcstalálkozóján Törökországban, amelyen a Debreceni Egyetem is részt vett.
Hat egyetem kutatóinak bevonásával ismeretterjesztő tanulmánykötetet adott ki a mesterséges intelligencia (MI) terjedő alkalmazási területeiről a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ). A könyv segít abban, hogy az MI-ről feltegyük a megfelelő kérdéseket.
Innovátorok Napja címmel tartott közös konferenciát 2023. szeptember 14-éna magyarországi Bosch csoport és a Richter Gedeon Nyrt. A program fókuszában a mesterséges intelligencia (MI) trendjei álltak, különös tekintettel annak magyarországi vonatkozásaira. Egy kutatás is készült a magyarok és az MI viszonyáról, és számos hazai fejlesztés is bemutatkozott.