Japán – makronom.eu
2025. április 21., hétfő

Már Tokióban tesztelik az amerikai Waymo önvezető autókat 

2025. április 12. | Fekete Kíra

Az Alphabet tulajdonában lévő Waymo jövő héten megkezdi az önvezető járművek tesztelését a japán főváros közútjain. Bár a vállalat még nem döntött arról, hogy elindítja-e robotaxi-szolgáltatását az országban, a tokiói megjelenést így is mérföldkőnek tekinti. A tesztelés elsődleges célja a japán közlekedési környezet sajátosságainak feltérképezése.

A kínai gyártók nem csak átveszik, tovább is fejlesztik a japán sikerreceptet 

2025. február 5. | Fekete Kíra

A japán kaizen, vagyis a folyamatos fejlesztés filozófiája új életre kel a kínai gyártóknál, ami aggodalommal tölti el a nyugati vállalatokat. Kína feltehetően nemcsak elsajátította, de tovább is fejlesztette ezt a módszert, ami jelentős versenyelőnyt biztosíthat a kínai cégeknek a következő évtizedekben.

Ki az úr Ázsiában? Mutatjuk! 

2024. október 15. | Páczi Zsolt

A Lowy Institute publikálta az ázsiai hatalmi rangsorról szóló jelentését, amelynek során az intézet a régió 27 országának relatív erejét vizsgálta, 131 indikátort figyelembe véve. Az index szerint Kína pozíciója jelentősen javult, csökkentve a különbséget az Egyesült Államokkal szemben, ami a geopolitikai átrendeződés Ázsiában tapasztalható hatásait tükrözi.  

Kína elkerülheti Japán elveszett évtizedeit, ha követi Korea útját 

2024. szeptember 16. | Santo Martin

Az ázsiai nagyhatalom ingatlanpiaci válsága és a hitelezés visszaesése Japán „elveszett évtizedeit” idézi, de a szakértők szerint ez inkább Dél-Korea ezredfordulós helyzetére hasonlít, így Szöul példája útmutatót adhat Pekingnek a kilábalásból.

Ki fogja vezetni a világ negyedik legnagyobb gazdaságát? 

2024. augusztus 17. | Santo Martin

A világ negyedik legnagyobb gazdaságának az irányítása hamarosan új kezekbe kerülhet, miután Kisida Fumio, Japán miniszterelnöke bejelentette lemondását. A döntés mögött a politikus csökkenő népszerűsége, gazdasági kihívások és belpolitikai botrányok állnak. A japán kormányzó párt, az LDP jelenleg új vezetőt keres, aki nemcsak a gazdasági nehézségekkel kell szembenézzen, hanem a párt egységét is meg kell, hogy őrizze.

Gyengélkedik Európa gazdasági motorja –Németország

2024. augusztus 9. | Makronóm

Az elmúlt évtizedben Németország beruházási rátái Nyugat-Európában a legalacsonyabbak közé tartoztak. Az egymást követő kormányok idegenkedtek a közkiadásoktól, helyette következetesen a szövetségi költségvetési többletre helyezték a hangsúlyt.

Pánikhangulat volt a piacokon, de mi van a háttérben? 

2024. augusztus 8. | Makronóm

Az elmúlt héten több váratlan hír érkezett, köztük a japán jegybank kamatemelése és az amerikai munkaerőpiac gyengébb adatai. Ezek szélsőséges reakciókat váltottak ki a befektetőkből, jelentős árfolyammozgásokat és tőzsdei pánikot eredményezve világszerte. A helyzetet súlyosbította a mesterséges intelligenciához kapcsolódó részvények vélt  túlárazottsága, ami korrekciót idézett elő a piacon. 

Közel egy új devizaháború? 

2024. május 31. | Makronóm

Minden gazdasági ciklusnak megvan a maga devizaháborúja. Az 1920-as években Franciaország, Németország és Belgium is leértékelte a saját fizetőeszközét annak érdekében, hogy visszatérjen az első világháború alatt felhagyott aranyszabványhoz. Az 1930-as években a világ nagy nemzetgazdaságai versenyképes leértékelésekhez folyamodtak, hogy visszaszerezzék az 1929-es amerikai tőzsdei összeomlás után elvesztett jólétet. A dollár ereje 2024-ben újabb monetáris háborút indíthat el. Johan Gabriels, az iBanFirst regionális igazgatója az alábbiakban ezt a témát fejti ki. 

Japánban a vállalati hozzáállás meghatározó tényező, ezt mutatja az alacsony infláció

2024. március 19. | Makronóm

A fejlett országok válságkezelésében elkerülhetetlenek voltak a jegybanki pénznyomtatásból finanszírozott kiadások és az emelkedő adósságszintek, de ezek kockázatokat hordoznak magukban. Bár a támogató monetáris és fiskális politika szükségessége nem vitatható, tapasztalható, hogy az ily módon gazdaságba juttatott ingyenpénznek inflációs hatása van.

Vége az unortodox monetáris politika korának! 

2024. március 19. | Makronóm

Először emelt kamatlábat a japán jegybank az elmúlt 17 évben. Ezzel utolsóként hagyták hátra az unortodox gazdaságpolitikai eszközöket. A döntést követően a japán részvények növekedtek, a jen azonban gyengült, a szigetországnak pedig még jó pár veszélyre oda kell figyelnie. 

Nemcsak az elektromos, de a hibrid autóknak is van jövője! 

2024. február 28. | Makronóm

A Toyota arra számít, hogy 2025-re évente már nem kevesebb mint 5 millió hibridet ad el. Ezzel szemben 2030-tól évente csak 3,5 millió tisztán elektromos autó értékesítését tűzte ki célul. Sokkal lassabb lehet az e-autó-átmenet, mint azt korábban az ágazati szakértők gondolták. 

Stratégiát vált az elektromos autók éllovasa 

2024. február 17. | Fekete Kíra

A japán autógyártók, amelyek komoly lemaradásban vannak az elektromos járművek globális versenyében, a szilárdtest-akkumulátorok sikerében reménykednek. Eközben Kína is új irányba kacsingat. 

Robotokkal kezelné Japán a munkaerőválságot 

2024. február 17. | Fekete Kíra

Japánban több szektorban, többek között a mezőgazdaságban és a kiskereskedelemben is hatalmas probléma a munkaerőhiány. Az erősen elöregedő ország azon dolgozik, hogy robotokkal és egyéb okoseszközökkel pótolja a munkavállalókat, némelyik területen több, máshol kevesebb sikerrel.  

Japán nem ad el Kínának és az oroszoknak fegyverhez használható termékeket

2024. január 30. | Makronóm

Japán szigorít a részint fegyvertermékekhez kapcsolódó áruk exportszabályozásán. A cél, hogy növelje saját, illetve szövetségesei és a térség biztonságát. A javasolt szabályozások az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozataihoz igazodnak, és leginkább Kínára, valamint Oroszországra fókuszálnak. Az USA üdvözölte a szigetország lépéseit. 

Egyetlen ábrán a világ 10 legnagyobb autóipari exportőr országa

2023. december 30. | Makronóm

Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legnépszerűbb cikkeinket. Ez az október 12-i írásunk a második legtöbbet kattintott cikkünk volt 2023-ban. Azt írtuk, hogy az autóipari export terén az ezredfordulótól 2022-ig Kína brutális növekedéséről szólt minden. Kanada, Japán és az USA szelete a nagy tortából azonban vékonyodik.

Őrült versenybe nevez Japán Közép-Ázsiáért  

2023. december 16. | Mihálovics Zoltán

Az orosz és a kínai befolyást blokkolva Japán is csatlakozik ahhoz az őrült versenyhez, amely a közép-ázsiai köztársaságok (az ún. C5 blokk), így Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán megnyeréséért folyik. A Japán–C5 csúcstalálkozót 2024-re tervezik. 

Hogyan tudta elkerülni Thaiföld és Japán a gyarmatosítást?  

2023. szeptember 18. | Makronóm

A jelenkort sok esetben edukálhatja a történelem kellő mélységű ismerete. Erre kiváló példa Japán és Thaiföld esete. A két ország bizonyítja, hogy a gyarmati sors nem történelmi szükségszerűség, a megmaradás kulcsa a sikeres gazdasági minták nemszolgai átvétele, és a saját kultúra fel nem adása. Mit tanulhat a jelen társadalma a múlt példáiból? 

Japán is beszáll az Afrikáért folyó versenybe

2023. augusztus 27. | Mihálovics Zoltán

Az orosz–ukrán háború kirobbanása és Kína globális hatalmi ambíciói arra késztették Japánt, hogy újraértékelje stratégiai érdekeit. Elkezdte kiemelten kezeli az afrikai kapcsolatokat arra hivatkozva, hogy Kína és Oroszország erősödő jelenléte a kontinensen sérti a gazdasági érdekeltségeit. Rekordösszegű, 30 milliárd dollárnyi fejlesztési segélyt ígértek Afrikának 2022-ben.

Éhínség fenyeget – India exportkorlátozása felborítja a globális rizspiacot?

2023. augusztus 23. | Matus Tibor

Riasztó hiány mutatkozik a rizs- és a búzakészletekben egyaránt. Az elmúlt három évben a világ élelmiszer-gazdaságát megterhelték a koronavírus-járvány okozta ellátási zavarok, a kedvezőtlen időjárás, az ukrán és orosz gabona körüli szállítási problémák, valamint az aszályt okozó El Nino gyors megjelenése.

Amerika előrenyomulása Ázsiában: a fókuszban Japán és Dél-Korea

2023. július 30. | Mihálovics Zoltán

Szorosabb kapcsolatra törekszik Amerika Japánnal és Dél-Koreával is, mivel a térségben növekszik a kínai és az észak-koreai fenyegetettség. A napokban lett 70 éves a koreai háborút lezáró fegyverszünet, így az amerikai–dél-koreai partnerség. Ennek apropóján áttekintjük a közeljövő lehetőségeit, stratégiáját, várható trendjeit.

Japán – régi-új játékos a geopolitikában

2023. június 19. | Makronóm

Az orosz–ukrán háború kitörése óta kijelenthetjük, hogy több évtizedes kihagyás után Japán visszatért a geopolitikába, miközben súlyos demográfiai problémákkal kell szembenéznie. A szigetország helyzetéről számolt be gazdasági és politikai szempontok alapján Mihálovics Zoltán, a Makronóm Intézet elemzője.

Kérdezz bátran!
Chat