2025. március 12. | Santo Martin
Egy olyan ambiciózus pénzügyi stratégia rajzolódik ki, amely megreformálná a dollár dominanciáját, átrendezné a világkereskedelmet és Amerikába terelné az ipart. Trump gazdasági csapata egy új globális alkura készül – de vajon milyen áron?
2025. február 14. | Révész Béla Ákos
Gazdaság helyett politika, pragmatizmus helyett ködös ideológia. Az Európai Unió Brüsszel-vezérelt működése immár többet rombol, mint használ. Sürgős irányváltásra lenne szükség, a hübrisz ideje lejárt.
2025. január 27. | Santo Martin
Az EU-ra egyre nagyobb nyomás nehezedik az ipar részéről, hogy csökkentse a bürokratikus akadályokat. Ennek állnának most az élére a franciák.
2025. január 26. | Révész Béla Ákos
Davosban általában a kiválasztottak ecsetelik a többi kiválasztottnak, hogy mit csináltassanak a nem kiválasztottakkal, hogy ők továbbra is kiválasztottak legyenek – ez a filozófia azonban az idei összeröffenésen már nem működött. Új seriff érkezett a városba.
2025. január 25. | Santo Martin
Egy új, ambiciózus tervvel áll elő az Európai Bizottság, amely radikális egyszerűsítéseket és szorosabb gazdasági együttműködést ígér, hogy megmentse Európa gazdasági helyzetét. Az Európai Versenyképességi Iránytű a következő öt évre vonatkozóan alapvető változtatásokat javasol a szabályozási terhek csökkentésében és a stratégiai szektorok erősítésében.
2025. január 11. | Santo Martin
Az Egyesült Államok évek óta kivételesnek tartott gazdasági teljesítménye számos szakértő szerint egy hatalmas buborékot hozott létre. Eközben a világgazdasági erőviszonyok egyre inkább a hárompólusú rend irányába mozdulnak el, e változó környezetben az „amerikai kivételesség” mítosza pedig korántsem tűnik megkérdőjelezhetetlennek.
2024. december 27. | Makronóm
A mesterséges intelligencia (MI) 2030-ra akár 600 milliárd dollárral növelheti Európa gazdaságát, de kontinensünk komoly lemaradással küzd a félvezetők tervezése és gyártása terén. Az MI-értéklánc néhány területén Európa vezető szerepet játszik, ám az USA és Kína technológiai dominanciájának kihívása a befektetések és szakértelem növelését sürgeti.
2024. december 5. | Makronóm
Az Európai Beruházási Bank (EIB) elnökét, Nadia Calviñót fogadta hivatalában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter december 4-én. Nadia Calviño 2024 januárjában kezdte meg hatéves elnöki mandátumát. Hivatalba lépésekor azt a vállalást tette, hogy idén valamennyi EU-s tagországba ellátogat, ennek keretében került sor a magyarországi látogatására.
2024. december 4. | Makronóm
A nők, a fiatalok és a fogyatékkal élők vállalkozási lehetőségeit bővíti nálunk is egy nemzetközi program, a TASK4ISI, amelyet itthon a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) is támogat. A 11 ország részvételével működő program kétnapos partnertalálkozóját december 2–3-án tartották Budapesten.
2024. december 3. | Makronóm
A jövő évi adótörvényekkel a vállalkozások adó- és adminisztrációs terheit is csökkentjük – jelentette ki Varga Mihály, miután hivatalában fogadta Nagy Eleket, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara újonnan megválasztott elnökét. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a kormány kiemelten fontos partnerként tekint az MKIK-ra, és a jövőben is számít a javaslataira a versenyképesség fokozása érdekében.
2024. november 29. | Makronóm
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter vezette Brüsszelben az Európai Tanács magyar elnökségének keretében tartott Versenyképességi Tanács ülését november 28-án. Ez a testület, az EU-tagországok gazdasági minisztereinek részvételével ülésező szerv, amely az unió számára legfontosabb gazdasági szakpolitikai kérdéseket vitatja meg.
2024. november 26. | Santo Martin
A német gazdaságot régóta a precizitás és a stabilitás mintapéldájaként emlegetik. Azonban az elmúlt években a kihívások mértéke példátlanul megnőtt, miközben a világ harmadik legnagyobb gazdaságának működési modellje alapjaiban rendült meg. Mit hozhat a jövő Németországnak, ha a megrögzött mértékletesség, a nemzetközi verseny és a belpolitikai turbulenciák egyaránt szorongatják?
2024. november 11. | Révész Béla Ákos
A magyar miniszterelnök az európai kutatás-fejlesztésre szánt összegek sürgős emelését és célzott irányítását indítványozta az Európai Tanács budapesti találkozóján. Ideje volt: ha van az EU-s versenyképességnek igazi Achilles-ina, akkor a K+F bizonyosan az.
2024. november 6. | Makronóm
A magyar EU-elnökségnek egy több éve húzódó uniós vitát sikerült lezárnia. A létrejövő adóügyi megállapodás a cégeknek egyszerűbb adminisztrációt hozhat, a tagállamoknak pedig nagyobb segítséget jelenthet a gazdaság fehérítésében – jelentette ki Varga Mihály az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácskozása után Brüsszelben.
2024. október 8. | Halaska Gábor
Hétről hétre beszámolunk a magyar EU-elnökség legfrissebb eseményeiről és eredményeiről, az egyes témákról a makronom.eu oldalon részletesebb elemzéseket is olvashatnak.
2024. október 7. | Mihálovics Zoltán
Emmanuel Macron szerint az Európai Uniónak 2-3 éve van arra, hogy megakadályozza az USA és Kína teljes dominanciáját, különben súlyos geopolitikai lemaradásba kerül. A francia elnök sürgeti az EU-t, hogy egyszerűsítse a szabályozásait és erősítse a belső piacait, miközben figyelmeztet, hogy Washington és Peking jelentős befektetési előnyre tett szert. Emellett Macron hazájában is nehézségekkel küzd.
2024. október 4. | Makronóm
Javulásra számíthat jövőre a hazai ipar, amennyiben a belső kereslet erősödik, és a külpiacok, főként Németország stabilizálódik. A friss adatok szerint augusztusban az ipari termelés volumene csökkent, főként a német gazdaság továbbra is fennálló versenyképességi problémái, gyengélkedése nyomán.
2024. szeptember 22. | Halaska Gábor
A Joint Venture Szövetség (JVSZ) október 3-án rendezi a 13. JVSZ Makro Konferenciát, ahol hazai gazdasági vezetők és kormányzati képviselők osztják meg előrejelzéseiket és elemzéseiket. A konferencia célja a vállalatok versenyképességének növelése és a hazai gazdaság élénkítése – a témában szakmai előadások lesznek, míg a vitafórumokban is fontos döntéshozók osztják meg nézeteiket.
2024. szeptember 13. | Makronóm
Péntek 13-án Nagy Márton hivatalában fogadta Odile Renaud-Bassót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnökét. A felek az egyeztetés során a hazai gazdaság aktuális helyzete és az EBRD magyarországi befektetései mellett áttekintették a magyar EU-elnökség versenyképességi célkitűzéseit is.
2024. szeptember 11. | Makronóm
A magyar EU-s elnökség legfontosabb célkitűzése a világ gazdaságaihoz képest lemaradóban lévő európai versenyképesség megerősítése, és ebben számítunk a többi tagállam együttműködésére is – jelentette ki Varga Mihály az Eurofi Üzleti Fórumán, Budapesten. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország a blokkosodás helyett a gazdasági semlegességet és a gazdaságok közötti együttműködésre épülő politikát támogatja.
2024. szeptember 7. | Halaska Gábor
Hétről hétre beszámolunk a magyar EU-elnökség legfrissebb eseményeiről és eredményeiről, az egyes témákról a Makronóm.eu oldalon részletesebb elemzéseket is olvashatnak.
2024. augusztus 28. | Révész Béla Ákos
Michael Spence Nobel-díjas közgazdász friss írásában az európai versenyképesség hanyatlásáról értekezik. Gondolatai erősen alátámasztják a magyar miniszterelnök véleményét az EU-s gazdaság amortizációjáról és a lehetséges kiutakról.
2024. augusztus 16. | Makronóm
A fővárosban regisztrált 30 év feletti álláskeresők elhelyezkedését segíti a munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése elnevezésű munkaerőpiaci program, amibe 2027. augusztus végéig 3236 embert vonnának be – derül ki Budapest Főváros Kormányhivatalának az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményéből.
2024. augusztus 9. | Makronóm
Nem csak kötelezettségeket ró ki a vállalkozásokra a magyar ESG-szabályozás, az egyik kiemelt célja az is, hogy erősítse a hazai vállalatok versenyképességét, és megteremtse a feltételeit az ESG-kritériumokat támogató, képzett és szakmailag felkészült tanácsadói szektor kialakításának. Ezt a szolgálja a most megjelent, az ESG-tanácsadók akkreditációs követelményrendszerét meghatározó NGM-rendelet.
2024. augusztus 8. | Mihálovics Zoltán
Az általunk ismert német gazdasági motor tartós betegségtől szenved, és egyelőre nem látni rá az ellenszert. Ennek a négy alapvető tünete az amerikai–kínai piactól való jelentős függőség, a magas energiaárak, az alacsony beruházási kiadások és a demográfiai problémák.
2024. július 29. | Santo Martin
Németország egyre kevesebb árut ad el Kínába, az USA-ba és más, nem uniós országokba. E csökkenés mértéke már akkora, hogy egyes elemzők szerint Európa motorjának az egész „üzleti modellje” megkérdőjeleződik.
2024. július 17. | Makronóm
A magyar EU-elnökség legfőbb célja az uniós versenyképesség helyreállítása – jelentette ki Varga Mihály a magyar soros elnökség első pénzügyminiszteri tanácskozását (ECOFIN) megelőzően Brüsszelben. A pénzügyminiszter kiemelte: a következő fél évben az Európai Unió versenyképességét alapjaiban meghatározó területeken, így többek között a gazdaságirányítás, a pénzügyek, az adózás és a vámpolitika terén is előrelépést kívánunk elérni.
2024. július 12. | Makronóm
Az Európai Unió gazdasága jócskán lemaradt az Egyesült Államokétól. Ennek számos oka van, amelyek közül többet is lehetne orvosolni, például az egyes szektorokba való befektetésekkel vagy a versenyképesség megerősítésével. Akadnak viszont olyan tényezők is, amelyekre már nehezebb megoldást találni.
2024. június 29. | Makronóm
A rövidesen hivatalba lépő magyar EU-elnökség egyik fő célja az unió versenyképességének növelése, amit Letta és Draghi jelentései támogatnak. Letta szerint a gyenge versenyképesség oka az ágazatok integrációjának hiánya, de ez vitatható. Az euró bevezetése pedig gazdasági és politikai kihívásokat okozott, különösen a kevésbé fejlett tagállamokban.
2024. június 28. | Santo Martin
A Nemzetközi Valutalap figyelmeztetése mellett a szolgáltató óriás Ernst & Young is kiadott egy kilencpontos cselekvési tervet, amely szerint „Európának mágnesként kellene vonzania az FDI-t”.