Afrika – makronom.eu
2025. április 21., hétfő

A nemzetközi segélyezési rendszer a kezdetektől kudarcra volt ítélve 

2025. április 17. | Páczi Zsolt

Donald Trump első intézkedései között volt a USAID-segélyek felfüggesztése és felülvizsgálata. A fejlődő országokat természetesen nem lenne szabad magukra hagyni, azonban több kutatás és a több mint 60 éve fennálló rendszer hiányosságai abba az irányba mutatnak, hogy ideje lenne átkeretezni a nemzetközi segélyezés struktúráját. Az ugyanis még egyetlen gazdaságot sem lendített fel érdemlegesen… 

Az USA egyre eltökéltebben küzd az ásványkincsek globális ellenőrzéséért 

2025. április 10. | Santo Martin

Washington és Peking soha nem látott erőfeszítéseket tesz a kulcsfontosságú nyersanyagok megszerzésére. A nagyhatalmak kölcsönös exportkorlátozásai és exkluzív bányászati megállapodásai minden kontinensen éreztetik a hatásukat, miközben az energiaátmenet és a technológiai fejlődés miatt ezek a kritikus nyersanyagok stratégiai fegyverré válnak.

„Az embereknek nem egymás, hanem a rovarok ellen kellene harcolnia” 

2025. március 31. | Makronóm

A szúnyogok terjesztette malária évente több százezer halálesetet okoz, főként Afrikában. Az új vakcinák és a szúnyogirtás hatékony megoldást jelentenek, sőt az oltásokkal szembeni kisebb ellenállás és a hagyományos védekezési módszerek is segíthetnek, de az eszközök hiánya továbbra is probléma.

Mindeközben Algéria csendben Afrika vezető fegyverimportőre lett 

2025. március 10. | Mihálovics Zoltán

Algéria Afrika vezető fegyverimportőrévé vált, miután az idei évre 25 milliárd dolláros katonai költségvetést különített el, amit az olaj- és gázárak emelkedése támogat. Ez a stratégia egyszerre szolgálja az ország Marokkóval szembeni regionális pozíciójának erősítését és a rezsim belső legitimációját. 

Visszatért az intenzív kalózkodás Afrika szarvára 

2025. március 5. | Mihálovics Zoltán

A szomáliai kalózok ismét felbátorodtak, és tevékenységeiket a húszikkal összehangolva szabotálják a tengeri kereskedelmet. Szövetkeztek az as-Sabab dzsihadista csoporttal is, amely rajtuk keresztül bonyolítja fegyverkereskedelmét a húszikkal, miközben az ISIS teret nyer Afrikában.

Folytatódik a nyersanyagháború Kongóban 

2025. február 23. | Mihálovics Zoltán

A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén újra fellángolt a fegyveres konfliktus, miután az M23 lázadócsoport – Ruanda támogatásával – elfoglalt két keleti tartományt, miközben az összecsapások az ásványkincsekért folytatódnak. A harcok Európát is érinthetik újabb menekülthullám formájában. 

Vörös-tengeri támaszpont építéséről állapodott meg Oroszország és Szudán

2025. február 17. | Mihálovics Zoltán

Oroszország és Szudán megállapodott egy katonai bázis létesítéséről a Vörös-tenger partján, amely Moszkva számára alternatíva lehet a szíriai támaszpontjai elvesztése esetén. Az állomáshely Moszkva afrikai műveleteinek logisztikai támogatására szolgálhatna, miközben a szudáni polgárháború fordulóponthoz érkezett. 

Orosz stratégiai terjeszkedés Líbiában 

2025. február 16. | Mihálovics Zoltán

Oroszország Líbiában növeli katonai jelenlétét, alternatívát keresve a bizonytalan sorsú szír bázisai helyett. A Maaten as-Sarra légi támaszpont logisztikai csomópontként szolgálhat a Száhel-övezetben végrehajtott műveletekhez, miközben Moszkva szorosabb kapcsolatokat épít a régió katonai rezsimjeivel.

Létezik olyan, hogy igazságos energiaátmenet?

2025. február 3. | Halaska Gábor

A megújuló energia térnyerése önmagában nem oldhatja meg az egyenlőtlenségeket, de Afrika sok országába hatalmas lehetőséget hoz, hiszen ott mintegy 600 millió embernek még ma sincs áramellátása.

Száhel-övezet: a mi nyersanyagunk, a mi nyereségünk! 

2025. január 17. | Páczi Zsolt

A Száhel-övezetben uralkodó katonai junták egyre keményebben lépnek fel a nagy nyugati bányavállalatokkal szemben. Jogi korlátozások és vezérigazgatói letartóztatások fenyegetik a legnagyobb nyugati vállalatokat. Eközben a kínai és az orosz partnerek előtt új lehetőségek nyílnak a térségben. 

Afrika nem akar úgy táncolni, ahogyan a Nyugat fütyül 

2024. november 18. | Fekete Kíra

Afrika is igyekszik bekapcsolódni a mesterségesintelligencia-versenybe, a hiányos infrastruktúra és finanszírozás ellenére is. A kutatók azonban leszögezik, hogy semmiképpen sem úgy, ahogyan azt a Nyugat szeretné.  

Egy korszak lezárul: a britek visszaadják utolsó afrikai kolóniájukat

2024. október 5. | Páczi Zsolt

Sok éven át tartó tárgyalásokat követően az Egyesült Királyság visszaadja utolsó afrikai kolóniáját Mauritius állama számára. A kérdéses terület a Chagos-szigetek, amelyek egyike egy fontos brit–amerikai katonai támaszpont otthonául szolgál. 

Hét ábrája: Afrika közepe újra forrong, a nyersanyagellátásunk a tét 

2024. szeptember 16. | Makronóm

 A Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) keleti részén élénk fegyveres harcok zajlanak, elsősorban etnikai ellentétek, de a gazdag nyersanyagkészletek miatt egyre inkább gazdasági érdekek miatt is. A konfliktus már a határokon is átnyúlik, és félő, hogy Ruanda is bevonódik a harcokba. Az instabilitás miatt milliók kényszerültek elhagyni otthonaikat, pedig a nyílt háború még a kitörés előtt áll. A nagyhatalmi érdekek is jelen vannak, és ezek közül Kína a legaktívabb: mindkét oldalnak értékesít fegyvereket, és vállalatai számos bányát felügyelnek.

Afrika közepe újra forrong, a nyersanyagellátásunk a tét 

2024. szeptember 14. | Makronóm

Kelet- és Közép-Afrika újra a geopolitikai feszültségek középpontjába került: a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló harcok destabilizálhatják a régiót, és súlyos globális következményekkel járhatnak a kritikus nyersanyagok, mint a kobalt kitermelésére nézve. Az kontinensen zajló konfliktusok geopolitikai jelentősége nő, hiszen a modern technológiákhoz szükséges ásványkincsek kitermelése globálisan hat az ellátási láncokra. 

Hszi Csin-ping: a kínai–afrikai kapcsolatok „a történelem legjobbjai” 

2024. szeptember 6. | Santo Martin

A kínai elnök 50 milliárd dolláros pénzügyi támogatást, valamint 280 milliós katonai és élelmiszersegélyt is ígért az afrikai országoknak, miközben hangsúlyozta a kontinenssel való együttműködés stratégiai fontosságát Kína globális hatalmi pozíciójának megerősítése érdekében.

A szenátus elégedetlen a Kína-ellenes transzatlanti stratégiával

2024. augusztus 24. | Santo Martin

Az Egyesült Államok és Európa között évek óta tartó együttműködés Kína befolyásának visszaszorítására vegyes eredményeket hozott. Az USA szenátusának legfrissebb jelentése „gyenge kettesre” értékeli a blokkosodást erősítő intézkedéseket, amely szerint a Biden–Harris-adminisztráció bár nagy bejelentéseket tett, azok gyakorlati megvalósítása mégis elmaradt. A jelentés áttekinti az elmúlt négy év eredményeit, és javaslatokat tesz a jövőbeli lépésekre.

Washington az öböl menti országokon keresztül szerezne ellenőrzést Afrika kritikus nyersanyagai felett 

2024. augusztus 12. | Mihálovics Zoltán

Az öböl menti országok a háttérben Washingtonnal egyre szorosabb kapcsolatokra törekszenek Afrikával. Igaz, hogy vannak súrlódások a felek között a kormányzási értékek, a munkakörülmények és a folyamatban lévő regionális konfliktusok terén, de sokat nyom a latban Doha, Rijád és Dubaj részéről az import diverzifikációja, az élelmiszer-biztonság és az afrikai kikötőkhöz való hozzáférés.

Kína valós alternatívát kínál a nyugati hitelezéssel szemben 

2024. július 14. | Makronóm

Kína 2017 óta a világ legnagyobb hitelezőjévé vált. Afrikában már megkérdőjelezhetetlen Peking térnyerése, de világszinten egyre népszerűbbek a kínai hitelek, főként a feltörekvő gazdaságok körében. Ez nem csoda, hiszen ezek a kölcsönök sokkal kedvezőbb feltételekkel, sokkal hatékonyabb eredményt ígérnek, mint a nyugati versenytársak ajánlatai. A Nyugat, úgy tűnik, e tekintetben is elveszíti a versenyt… 

Az energiaszegénység és a pénzhiány hátráltatja Afrika zöldátmenetét 

2024. július 12. | Halaska Gábor

Az olaj és a gáz hívei vitatkoznak azzal, hogy a zöldátmenet az egyetlen út Afrika iparosodásához. A kontinens fejlődéséhez sokak szerint kezdetben hatalmas mennyiségű fosszilis energiára lenne szükség. Mi a fontosabb: az afrikai szegénység csökkentése vagy a föld védelme? Vajon mindkettőt egyszerre meg lehet valósítani? 

Száheli csetepaté: Kína rendet tett 

2024. június 17. | Páczi Zsolt

Benin nyomásgyakorlásként blokkolta a Niger legfontosabb bevételét biztosító nyersolajvezetéket, így még az ott uralkodó katonai junta hatalma is veszélybe kerülhetett volna, ha Kína nem siet a segítségére. Pekingnek jó oka volt rá, hogy elsimítsa a konfliktust. 

Amerika utolsó mentsvára Afrikában 

2024. június 9. | Makronóm

Az Egyesült Államok különleges státuszba emelte Kenyát, így ez lett az első szubszaharai ország, amely jelentős nem NATO-szövetséges rangot kapott. Ez a lépés jelentős eredmény mindkettejüknek, különösen azért, mivel az USA egyre inkább szembesül a kontinenst uraló nagyhatalmak, Kína és Oroszország növekvő befolyásával. 

Óvatos bizakodásra ad okot az ENSZ világgazdaságról szóló legfrissebb jelentése 

2024. június 4. | Santo Martin

Az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsának (ECOSOC) legfrissebb jelentése szerint a rövid távú kilátásokat csak óvatosan nevezhetjük optimistának, mivel a tartósan magas kamatlábak, a folyamatosan fennálló geopolitikai feszültségek és a növekvő éghajlati kockázatok miatt a világgazdaság továbbra is sebezhető maradt. 

Amerika és Kína a pozitív globális megítélésért is verseng

2024. május 28. | Makronóm

Peking átvette a karmesteri szerepet Afrikában, az USA viszont egyre inkább kiszorul onnan. Ahogy Kína nagyobb befolyást szerez a tengereken is, Washington még profitálhat belőle, hogy az emiatt aggódó távol-keleti országok az ő karjaiban keresnek menedéket. A két nagyhatalom megítélése azonban együtt romlik, így egyre valószínűbbé válik egy multipoláris világ eljövetele.

A kereskedelem liberalizációja gátolja az afrikai fejlesztéseket 

2024. május 16. | Matus Tibor

Az afrikaiaknak régóta ígérik, hogy a kereskedelem liberalizációja felgyorsítja a növekedést és a strukturális átalakulást. Ehelyett csökkentette a földrész szerény termelési kapacitásait, az ipart és az élelmezésbiztonságot. Jomo Kwame Sundaram, az ENSZ volt gazdaságfejlesztési főtitkárhelyettese szerint a termelés kapacitásának növelése nélkül visszafelé sülhet el a piacok teljes megnyitása. 

Kérdezz bátran!
Chat