India – makronom.eu
2025. április 21., hétfő

India nyelvháborúja 

2025. április 16. | Matus Tibor

Narendra Modi indiai miniszterelnök vitába keveredett a regionális tamilnádui kormánnyal, mivel a tamilok úgy érzik, Újdelhi megpróbálja ráerőltetni a hindi nyelvet a déli állam iskoláira – ezt a vádat a szövetségi kormány tagadja.

Megijedt az Apple, de úgy tűnik, fellélegezhet 

2025. április 15. | Fekete Kíra

Apple az amerikai vámok bejelentését követően megnövelte az Indiából az Egyesült Államokba szállított iPhone-ok mennyiségét. Azonban úgy tűnik, mentességet kapott – egyelőre.

„Az embereknek nem egymás, hanem a rovarok ellen kellene harcolnia” 

2025. március 31. | Makronóm

A szúnyogok terjesztette malária évente több százezer halálesetet okoz, főként Afrikában. Az új vakcinák és a szúnyogirtás hatékony megoldást jelentenek, sőt az oltásokkal szembeni kisebb ellenállás és a hagyományos védekezési módszerek is segíthetnek, de az eszközök hiánya továbbra is probléma.

Ahol Trump bántja Indiát és segít Kínának 

2025. február 27. | Matus Tibor

Az egykori makedón uralkodó és hadvezér, III. Alexandrosz, akire az utókor méltán ragasztotta a „nagy” jelzőt, éles kardjával megoldotta a gordiuszi csomó kibogozhatatlanságát. Most Donald Trump próbálkozik hasonlóval az iráni Chabahar kikötőjével.

Jön az atomkorszak 2.0 – itt a tóriumalapú új fűtőanyag

2025. február 27. | Halaska Gábor

Egy új, tóriumalapú üzemanyag áttörést hozhat az atomenergiában, mivel számos meglévő reaktorban is használható és már jövőre piacra kerülhet! Bár a paksi erőmű új blokkjai sem lesznek alkalmasak a tórium használatára, mégis a fűtőanyagpiac átalakulása a hazai energiatermelésre is hatással lehet.

Az Apple Indiával csökkenti a függőségét Kínától 

2025. február 24. | Fekete Kíra

Az amerikai techóriás a fokozódó geopolitikai feszültségek közepette diverzifikálja ellátási láncát, miközben India a növekvő munkanélküliség megoldását látja a gyártóüzemekben.

USA–India: stratégiai partnerség küszöbén 

2025. február 13. | Mihálovics Zoltán

Donald Trump Narendra Modi indiai miniszterelnököt fogadja, jelezve stratégiai fókuszának Ázsiára való áthelyeződését. A találkozó a védelmi együttműködés, a kereskedelmi megállapodások és India geopolitikai szerepének erősítését célozza, miközben mindkét fél célja a kínai befolyás ellensúlyozása. 

A hatalmas kínai gátprojekt vízháborút fog kirobbantani Indiával? 

2025. január 6. | Matus Tibor

Indiában megkongatták a vészharangot, ugyanis Kína a tibeti Brahmaputra folyón építené meg a világ legnagyobb gátját. Bár Peking azt álltja, hogy az ambiciózus projekt elsősorban az energiatermelésre irányul, a szakértők azonban attól tartanak, hogy drasztikusan megzavarhatja a folyó vízáramlását, ami milliók számára okozhat vízválságot Indiában.

A történelmi orosz–indiai olajügylet hatásai 

2024. december 22. | Matus Tibor

A napokban megkötötték a nagy üzletet: Oroszország beleegyezett, hogy 10 éven át napi félmillió hordó kedvezményes olajjal lássa el Indiát. Ez a mai árakon évi 13 milliárd dollár forgalmat jelent, és a globális kínálat 0,5 százalékát teszi ki.

India sorsára juthat az USA, ha betiltja a TikTokot 

2024. december 12. | Fekete Kíra

India 2020-ban egyik napról a másikra betiltotta a TikTokot, ami akkor az ország legnagyobb közösségi média platformja volt 200 millió felhasználóval. A döntés alapjaiban változtatta meg az indiai közösségi média tájképét, és számos tanulsággal szolgál most, amikor az Egyesült Államokban is küszöbön áll a platform betiltása. 

G20 vagy BRICS+? Mindkét csoport reformokért kiált 

2024. november 9. | Makronóm

A G20 komoly kihívások előtt áll: a globális dél egyre inkább a BRICS+ felé fordul, miközben recseg-ropog a Bretton Woods-i intézményrendszer. A csoport viszont még időben van a reformokhoz, hogy megmentse a globális pénzügyi rendszert. Mi kell a sikerhez?

Trump győzelmével újrakalibrálás alatt az USA külpolitikai irányvonala 

2024. november 8. | Mihálovics Zoltán

Donald Trump elnökségével visszatér a külpolitikába az „America First” szemlélet, ami nagyobb védelmi hozzájárulást várna a szövetségesektől, míg Kínával újabb kereskedelmi háború keretében 60 százalékos vámokat eredményezne. Az orosz–ukrán háború mielőbbi befejezése mellett a Közel-Keleten Izrael támogatását helyezné előtérbe, Iránnal szemben pedig folytatná a maximális nyomásgyakorlás politikáját. 

A világ egyik legértékesebb vállalata indiai startupokkal dolgozik 

2024. október 17. | Makronóm

A Novo Nordisk dán gyógyszergyártó cég, amely – köszönhetően a Wegovy vércukor-szabályozó gyógyszere iránti növekvő keresletnek – többet ér, mint a teljes dán GDP, most Indiában fejleszti tovább bázisát. A vállalat egyik vezetője a Reutersnek megerősítette, hogy a világ legnépesebb országában megerősítik az ottani egységük vezetését és együttműködésbe kezdenek helyi mesterségesintelligencia-startupokkal. 

India látványosan növeli a csúcstechnológia exportját az oroszok felé 

2024. október 16. | Halaska Gábor

India a nyugati szankciók következtében az utóbbi időben jelentősen növelte csúcstechnológiai exportját Oroszország felé, tavaly júliusban például 95 millió dollár értékben szállított mikrochipeket és szerszámgépeket. A tranzakciók közel 90 százalékát indiai rúpiában bonyolítják le, mivel a szankciók korlátozzák Oroszország hozzáférését nyugati devizákhoz. Moszkva hozzávetőleg 8,5 ezermilliárd rúpia (102 milliárd dollárt) bevételre tett szert, főként olajeladásából, amelyért cserébe technológiát vásárol.  

Új partnerrel bővült a Tanítsunk Magyarországért palettája 

2024. október 16. | Makronóm

Mostantól ingyenesen elérhetővé válik a Tata Consulting Services go Innovate Together programja a Tanítsunk Magyarországért Programban részt vevő mentoroknak és mentoráltaknak, akik így a jövő jól fizető munkahelyeire készülhetnek fel játékosan. 

Ki az úr Ázsiában? Mutatjuk! 

2024. október 15. | Páczi Zsolt

A Lowy Institute publikálta az ázsiai hatalmi rangsorról szóló jelentését, amelynek során az intézet a régió 27 országának relatív erejét vizsgálta, 131 indikátort figyelembe véve. Az index szerint Kína pozíciója jelentősen javult, csökkentve a különbséget az Egyesült Államokkal szemben, ami a geopolitikai átrendeződés Ázsiában tapasztalható hatásait tükrözi.  

Dedollarizációs és multipolaritási tervek az októberi BRICS-csúcstalálkozó előtt 

2024. szeptember 2. | Matus Tibor

A kazanyi BRICS-csúcson várhatóan a helyi pénznemben való elszámolásról és a szervezet közös valutára vonatkozó javaslatokról is tárgyalnak. A Brazília, Oroszország, India és Kína által alapított csoport, amely tavaly jócskán kibővült, október 21–22-én tartandó találkozóján vélhetően javaslatot tesznek a dedollarizáció további folytatására.

Enyhül a feszültség Kína és India között 

2024. augusztus 18. | Santo Martin

Az India és Kína között a kapcsolatok enyhülése figyelhető meg, de ez inkább taktikai váltásnak tekinthető, mintsem az indiai geopolitikai stratégia alapvető átalakulásának.

Hogyan tarolta le India szolgálatásexportja a világot? 

2024. augusztus 2. | Mihálovics Zoltán

A világ legnépesebb országának szolgáltatásexportja a világot letarolva 53-ról 338 milliárd dollárra nőtt mintegy 18 év alatt. Újdelhi főként a számítógépes szolgáltatások exportjára támaszkodott, amely tavaly az összes szolgáltatásexport közel 47 százalékát tette ki. A Goldman Sachs szerint 2030-ra az ország szolgáltatásexportja eléri a GDP 11 százalékát, és mintegy 800 milliárd dollár értékű lesz.

India és Kína közeledése lerombolja az Egyesült Államok álmait 

2024. július 31. | Matus Tibor

Az Egyesült Államok demokratikus ellensúlyként kezelné Indiát Kínával szemben, de az ázsiai hatalmak inkább a nagyobb gazdasági együttműködés és a kevesebb stratégiai konfliktus felé haladnak – írta az Asia Times portál annak kapcsán, hogy július 25-én az indiai pénzügyminiszter, Nirmala Sitharaman jóváhagyta az országába érkező kínai közvetlen befektetéseket, amiket a 2020-as kínai–indiai határösszecsapások óta fagyasztottak be.

India valódi lehetősége nem Kína lemásolásában rejlik 

2024. július 14. | Makronóm

Az újraválasztott indiai kormányfő, Narendra Modi kormánya a feldolgozóiparra fókuszálva próbálja felzárkóztatni országát a világgazdaság éllovasaihoz. Figyelmüket érdemes lenne a szolgáltatásexport felé irányítani, hiszen ez lehet India valódi kitörési pontja. Az szubkontinensnyi ország ráadásul bőven meríthet a képzett munkaerejéből. 

India 10 éves megállapodást kötött egy iráni kikötő fejlesztésére 

2024. június 20. | Mihálovics Zoltán

India és Irán 10 éves stratégiai jelentőségű megállapodást kötött az iráni Sabahar kikötő fejlesztésére és üzemeltetésére. Az USA-nak el kell fogadnia, hogy partnere, India a számára barátságtalan államnak tekintett Iránhoz közeledjen, mert így tarthatja sakkban Kínát a térségben. Ugyanis ha India lemond a Sabahar kikötőről, akkor azt Kína kaparinthatja meg. 

Indiában is győztek pragmatikus és patrióta erők

2024. június 7. | Makronóm

Véget ért a többhetes logisztikai hadművelet, az indiai választás. A várakozásoknak megfelelően a 10 éve kormányzó Narendra Modi pártja és szövetsége kapta a legtöbb mandátumot, de koalíciós kormányzásra kényszerül. Ez nem jelenti azt, hogy India külpolitikai magatartása változna, , épp ellenkezőleg: Újdelhi továbbra is marad a pragmatikus és patrióta úton, tartva magát a stratégiai autonómia elvéhez.

Tudta? Minden hetedik iPhone Indiában készül! 

2024. június 6. | Makronóm

Kína mellett érdemes Indiára is minél több figyelmet fordítani. Bár sok kínai befektetés valósult meg, illetve van folyamatban Magyarországon, ám egyre meghatározóbb stratégiai szövetségesünk India is. A behozatalunk nőtt, és érdemben erősödik az gazdasági együttműködés, különösen a zöldátmenet terén. Továbbá egy közvetlen repülőjárat előkészületei is folyamatban vannak. Hogyan alakul a következő években az ázsiai ország fejlődése? 

Indiában is győztek pragmatikus és patrióta erők

2024. június 5. | Mihálovics Zoltán

Véget ért a többhetes logisztikai hadművelet, az indiai választás. A várakozásoknak megfelelően a 10 éve kormányzó Narendra Modi pártja és szövetsége kapta a legtöbb mandátumot, de koalíciós kormányzásra kényszerül. Ez nem jelenti azt, hogy India külpolitikai magatartása változna, épp ellenkezőleg: Újdelhi továbbra is marad a pragmatikus és patrióta úton, tartva magát a stratégiai autonómia elvéhez.

India a geopolitika útvesztőjében 

2024. május 17. | Mihálovics Zoltán

Indiában a türelem indiai kormányt terem, miután 6 hetet kell várni a választási eredményekre. A Bhartiya Janata Párt (BJP) és a Kongresszus eltérően vélekednek számos kérdésben, de hangsúlyozzák a stratégiai autonómiát. Az amerikai kapcsolatok javulása mellett az izraeli támogatás kérdése is központi téma, amely tovább bonyolítja a helyzetet.

A világ legnagyobb logisztikai művelete – India választ 

2024. április 13. | Makronóm

Nem egy óriási humanitárius segélyszállítmány, nem a Temu európai hadjárata, sem a párizsi olimpia: a világ legnagyobb logisztikai művelete az indiai parlamenti választás lebonyolítása. Az esemény április 19-től június 1-jéig tart. 960 millió szavazásra jogosult van a világ legnépesebb országában, ez is jelzi a szervezési feladat nagyságát. 

Kérdezz bátran!
Chat